Biuro Nieruchomości Centrum ... Twój wymarzony dom, mieszkanie, działka ...
Interaktywna mapa Elbląga:
Nieruchomości CENTRUM
ul. Giermków 4/2, Elbląg
biuro@centrum.elblag.pl
www.centrum.elblag.pl
tel: 55 236 23 10
kom: 603 678 559

godziny otwarcia biura:
pon-pt: 8.30 - 16
inne terminy - do uzgodn.
Jesteśmy członkiem:
 
  Aktualności.

 

Na własną rękę czy z pośrednikiem?

Większość z nas planując przeprowadzenie transakcji na rynku nieruchomości, staje przed dylematem – sprzedajemy lub kupujemy mieszkanie, dom, działkę czy lokal bezpośrednio samemu czy za pośrednictwem agencji obrotu nieruchomościami.

Często decyzja o sprzedaży czy kupnie nieruchomość jest jedną z najważniejszych decyzji życiowych, podejmowaną z wielką emocją, przy udziale stresu. Oczywiście możemy próbować samemu kupić nieruchomość, ale musimy rozważyć, czy tak naprawdę nam się to opłaca? Czy znalezienie odpowiedniej oferty nie zabierze nam zbyt dużo czasu? Czy uda nam się znaleźć to, co wcześniej zaplanowaliśmy? Czy czas, który poświęcimy na te poszukiwania nie lepiej spożytkować na zajęcie, które przynosi nam pieniądze i satysfakcję? Czy nie staniemy się łatwą ofiarą dla oszusta? Podobnie przedstawia się sprawa przy sprzedaży nieruchomości. Sprzedaż domu za kilkaset tysięcy, czy choćby mieszkania lub działki budowlanej to poważne przedsięwzięcie organizacyjne i marketingowe. Nawet sprawy z pozoru proste i czyste mogą nieść za sobą szereg niebezpieczeństw, o których człowiek nieznający tematów związanych z obrotem nieruchomościami, oraz aktualnych przepisów, nie ma pojęcia.

Schemat postępowania osób które decydują się na własną rękę przeprowadzić transakcję przeważnie jest taki sam. Sprzedający nieruchomość niezależnie czy robi to po raz pierwszy, czy też kolejny stara się ustalić cenę za jaką wystawić nieruchomość do sprzedaży. Pyta sąsiadów, za ile ostatnio sprzedawano w jego okolicy podobne obiekty, jakie były ceny wywoławcze. Zwiększa te kwoty w taki sposób, by mieć rezerwę na negocjacje, które często mają burzliwy charakter. Ryzykuje nie wiedząc czy ceny rosną czy spadają. Ryzykuje, bo nikt nie zweryfikował jego wyceny. Jeśli ma więcej czasu i orientuje się, jakie dokumenty dotyczące nieruchomości powinien przygotować, by świadczyły o jego uregulowanym stanie prawnym – umieszcza ogłoszenie do prasy lub do internetu. Liczy oczywiście na to, że znajdzie osobę zainteresowaną bezpośrednio kupnem i uda się mu zaoszczędzić 2,5% wartości nieruchomości. Zanim jednak to nastąpi, musi codziennie odbierać dziesiątki telefonów od osób prywatnych, które chcą się jedynie zorientować w cenie mieszkania lub są rzeczywiście zainteresowane jego kupnem, i wreszcie także od agencji nieruchomości. Sprzedający musi dysponować nieograniczoną cierpliwością w ciągłym udzielaniu tych samych informacji o mieszkaniu. Przeważnie po kilku dniach ma się ochotę wyrzucić telefon lub zmienić numer. Zainteresowanie twoją oferta może być bardzo duże, ale nie przynieść oczekiwanych przez ciebie efektów. Powód jest prosty, oferta nie dotarła do właściwego klienta albo została mu przedstawiona w sposób nie prawidłowy. Twoja oferta trafiła między tysiące innych anonsów prasowych i przestała być „wyjątkowa”. Może się zdarzyć, że ktoś odpowie na twoje ogłoszenie i zechce obejrzeć twój dom lub mieszkanie. Czy weźmiesz na siebie ryzyko wizyt anonimowych ludzi? Czy jesteś do końca pewien, jakie są ich prawdziwe intencje?

Z kolei kupujący, który trafi na taki ślad będzie chciał wiedzieć, jak ta oferta ma się do podobnych ofert w innych rejonach, a także czy w tym rejonie nie ma innych podobnych korzystniejszych ofert. Jeżeli sam zdecyduje się kupić nieruchomość nie będzie miał pewności czy kupił najkorzystniej, czy nieruchomość nie ma wad prawnych, czy podający się z właściciela ma tytuł prawny do nieruchomości. Rośnie w nas obawa, że druga strona może być nie do końca uczciwa.

Co zrobić, żeby transakcja się udała i żeby nie zostać bez mieszkania i bez gotówki? A czy trzeba będzie potem zapłacić podatek do Urzędu Skarbowego? Kto go właściwie ma zapłacić? Czy można coś zrobić z uzyskaną kwotą ze sprzedaży, żeby nie trzeba było płacić podatku? Liczba dręczących pytań rośnie w miarę zbliżania się ustalonego terminu finalizacji transakcji. Wiarygodne informacje na wszystkie nurtujące nas pytania może dostarczyć fachowiec znający rynek, mechanizmy wpływające na podaż i popyt, potrafiący zweryfikować dokumenty związane z transakcją. Tym fachowcem jest pośrednik w obrocie nieruchomościami, znający specyfikę i zmieniające się trendy lokalnego rynku nieruchomości oraz znający zagadnienia prawne i ekonomiczne. Agent biura nieruchomości dobrze zna swoich klientów, zarówno kupujących, jak i sprzedających. Zawsze jest obecny w trakcie oglądania Twojej nieruchomości przez potencjalnych nabywców. Dzięki internetowi i dobrze opracowanej ofercie sprzedaży ze zdjęciami i odpowiednią dokumentacją, nieruchomości nie oglądają już całe tabuny ludzi, a tylko osoby naprawdę zainteresowane kupnem. Ponadto osoby oglądające to osoby pewne a nie przypadkowe z ulicy.

Zadaniem pośrednika jest bezpieczne i korzystne zbycie twojej nieruchomości, czyli: szybko i za atrakcyjną rynkowo cenę. Pośrednik odgrywa rolę nie tylko opiekuna twojej transakcji, ale często pełni role doradcy finansowego. Z naszego doświadczenia wiemy że czasem przy pomocy pośrednika zupełnie zmienisz kierunek swoich poszukiwań i nieoczekiwanie inaczej ulokujesz swoje pieniądze.

Pisząc pośrednik mamy na myśli pośredników działających zgodnie z ustawą o gospodarce nieruchomościami, gdyż zawód ten jest normowany ustawowo. A zatem tacy pośrednicy, którzy w wyniku pozytywnie zaliczonych egzaminów państwowych i odbytych praktyk zdobyli odpowiednie uprawnienia zawodowe, wiedzę oraz umiejętności. Wchodząc na strony Centralnego Rejestru Pośredników w Obrocie Nieruchomościami możemy sprawdzić czy dana osoba wykonująca czynności pośrednictwa rzeczywiście ma do tego uprawnienia i państwową licencję. Co oznacza posiadanie licencji? Przede wszystkim fachowość i solidność. Można powiedzieć, że łatwiej jest zaufać pośrednikowi, który legitymuje się licencją. Ustawa o gospodarce nieruchomościami wyraźnie mówi, że przy wykonywaniu działalności zawodowej licencjonowany pośrednik zobowiązany jest stosować przepisy prawa i standardy zawodowe, musi kierować się zasadami etyki zawodowej, a czynności pośrednictwa wykonywać ze szczególną starannością. W swojej pracy winien jest kierować się zasadą ochrony interesu osób, na rzecz których wykonuje te czynności. Licencja zmusza pośredników do ubezpieczania transakcji. Oznacza to, że po prostu nie stracimy pieniędzy, które zainwestowaliśmy w kupno mieszkania. W przypadku bowiem ewidentnego „błędu w sztuce” pośrednika, np. gdy okaże się że pośrednik nie wywiązał się ze swoich podstawowych obowiązków wynikających z umowy pośrednictwa i np. mieszkanie ma inny stan prawny niż ten, o którym zostaliśmy zapewnieni, ubezpieczyciel zapłaci nam odszkodowanie. W przypadku działania pośrednika, a potem sprawdzenia stanu prawnego przez notariusza taka pomyłka jest na szczęście mało prawdopodobna. Licencja zmusza też pośrednika do przestrzegania zawodowego kodeksu moralnego. Zanim powierzymy więc swoją nieruchomość wybranemu pośrednikowi należy go zweryfikować. Z pewnością zatrudnienie profesjonalnego i sprawdzonego pośrednika gwarantuje nam sprawne i bezpieczne doprowadzenie do zawarcia transakcji.

Jest naprawdę wiele korzyści wynikających z pracy z solidnym pośrednikiem, który praktycznie wszystkie czynności związane z transakcją wykonuje za nas. Pośrednik najpierw sprawdza stan hipoteczny nieruchomości, a więc czy nie jest ona obciążona długami, czy są jacyś inni właściciele oraz czy nie ma spadkobierców, którzy mogliby mieć roszczenia do nieruchomości, pomimo jej sprzedaży przez osobę, z którą się kontaktujemy. Pośrednicy często jeżdżą po gminach, sprawdzając stan prawny gruntu – czy jest to grunt uzbrojony. Zdarza się bowiem często, że sprzedający mówi o ziemi że jest to teren uzbrojony, tymczasem wcale tak nie jest. Poza tym sprawdzają stan prawny gruntu, jego status w planach zagospodarowania przestrzennego. Może się bowiem zdarzyć, że kupiliśmy ziemię, która przewidziana jest na teren rolniczy lub rekreacyjny. Wówczas wybudowany tu dom musielibyśmy rozebrać. W planie zagospodarowania przestrzennego musi istnieć wyraźny zapis że teren przeznaczony jest pod zabudowę mieszkalną. Przez cały czas pośrednik jest dyspozycyjny i jest gotów zawieźć nas na oględziny mieszkania i oczywiście dokładnie przedstawić nam jego stan techniczny. Pośrednik dopilnuje też, żebyśmy kupili mieszkanie z takim wyposażeniem, jakie przedstawił nam sprzedający. Bywają bowiem przypadki (również na rynku nieruchomości w Elblągu) że sprzedający demontuje część wyposażenia, o którym informował, przedstawiając je do sprzedaży. Pośrednicy pomagają często w negocjacjach cenowych . Robią to na podstawie własnej znajomości rynku. Są też obecni przy podpisywaniu umowy u notariusza. Wcześniej sugerują, jak umowa powinna zostać sformułowana, a po jej podpisaniu pomagają przy samej transakcji finansowej. Dzisiaj mało kto przywozi walizkę pieniędzy. Agent asystuje więc przy dokonywaniu przelewu bankowego, jest jakby rękojmią dla stron, że transakcja przebiegnie prawidłowo. Na tym nie kończy się rola pośrednika. Pilotuje on umowę do samego przekazania kluczy, które nie zawsze następuje po podpisaniu umowy. Ludzie się przeprowadzają a pośredników klient traktuje jako odpowiedzialnych za szczęśliwe zakończenia całej transakcji. Dlatego jeżeli przedłuża się wyprowadzka strony sprzedającej, kupiec wraca do pośrednika. Profesjonalne agencje pośrednictwa zajmują się więc sprawą do końca. Jedyne sprawy które musimy załatwić sami to przepisanie własności liczników prądu i gazu. Sami musimy się udać da siedziby rejonu energetycznego, czy w przypadku telefonu – do zakładu telekomunikacji.

Sprzedaż nieruchomości na wolnym rynku, bez udziału biura nieruchomości przy obecnej plontaninie ustaw, uchwał i zawaluowanych przepisów jest wręcz aktem desperacji klienta. Coraz rzadziej spotykane jest nabywanie nieruchomości bez udziału biura pośrednictwa. W niektórych Państwach zachodnich korzystanie z usług pośredników jest wręcz obowiązkowe i wszystkie transakcje kupna/sprzedaży są realizowane za pośrednictwem biur nieruchomości. W Polsce każdy może sam zadecydować czy woli zapłacić prowizję i skorzystać z pomocy biura czy też we własnym zakresie zrealizuje transakcję. Wiele osób często przeocza ten fakt i mimo wszystko ma negatywny obraz funkcjonowania zawodu pośrednika w Polsce zapominając, że na pozostałe koszty okołotransakcyjne, które są o wiele wyższe niż prowizja pośrednika (wynagrodzenie notariuszy, podatki) nie ma się w ogóle wpływu.

Decydując się na współpracę z profesjonalną agencją korzystamy:

  • z pracy wielu zatrudnionych w biurze pośredników, którzy oferują swoją wiedzę, doświadczenie, dyspozycyjność, kontakty,

  • z bogatej bazy, na bieżąco aktualizowanych ofert agencji, w szczególności w przypadku przynależności biura do lokalnego stowarzyszenia /korporacji (pośrednik taki ma dostęp do wszystkich najlepszych ofert na rynku i może przy zawarciu transakcji współpracować ze wszystkimi pośrednikami uczestniczącymi w systemie),

  • z podjętych przez pośrednika sprawdzonych i skutecznych działań promocyjnych takich jak anonse prasowe, reklama w lokalnych i ogólnokrajowych serwisach internetowych, prezentacja nieruchomości w gablotach stacjonarnych na terenie miasta, w witrynie internetowej danego biura (która w przypadku biura CENTRUM generuje codziennie naprawdę duży ruch), reklamach wywieszanych na sprzedawanej nieruchomości, profesjonalnej prezentacji nieruchomości w trakcie oglądania nieruchomości przez potencjalnych kupców,

  • z profesjonalnej wiedzy pośrednika o rynku (pośrednik ma możliwość zweryfikowania nieruchomości będących przedmiotem transakcji) i cenach historycznych podobnych nieruchomości w danym regionie,

  • z pomocy przy precyzyjnym wyliczaniu kosztów planowanego przedsięwzięcia,

  • z możliwości wyboru kredytu za pośrednictwem banku oferującego najkorzystniejsze warunki, sprawdzonego i polecanego przez pośrednika,

  • z pomocy pośrednika w negocjacjach ceny i warunków zapłaty.

Dodatkowo korzystamy z pomocy pośrednika podczas:

  • załatwiania spraw formalnych w urzędach (które często są naprawdę pracochłonne),

  • kompletowania dokumentów niezbędnych do sporządzenia aktu notarialnego, a niekiedy też prostowania błędów w dokumentach sądowych lub księgach wieczystych,

  • uzgadniania warunków i treści umów przedwstępnych oraz wyboru sposobów zabezpieczenia rozliczenia finansowego transakcji, a nade wszystko wyboru skutecznych gwarancji lub sankcji za nie wykonanie zobowiązań.

Należy pamiętać również o tym że pośrednik zapewnia nam o wiele większe bezpieczeństwo transakcji. Chyba każdy słyszał o przypadkach oszustw (próby sprzedaży jednej nieruchomości dwóm kupcom nawet tego samego dnia, próby sprzedaży lub chociaż pozyskania zaliczki przy umowie przedwstępnej sprzedaży nieruchomości do której nie posiada się w pełni prawa własności, kwestie spadkowe, oszustwa kupujących przy dokonywaniu płatności itp). Wahając się czy transakcję kupna / sprzedaży nieruchomości powierzyć profesjonaliście, musimy pamiętać, że każdy błąd może nas słono kosztować, o wiele więcej niż prowizja dla pośrednika. Zresztą decydując się na korzystanie z usług agencji wydatek na prowizję często się nam zwraca w formie uzyskanej korzystniejszej ceny oraz szybszego doprowadzenia do finalizacji transakcji. Oczywiście chorując możemy leczyć się sami, budować domy własnymi rękami, uczyć się języków z książek, ale musimy się zastanowić czy nie lepsze efekty przeniesie pomoc osoby kompetentnej? Klienci, którzy współpracowali już z odpowiedzialnymi biurami obrotu nieruchomościami wiedzą, jak cenne są doświadczenie i wiedza zaufanych pośredników i to jest powód, dla którego przeważnie wracają do nich przy okazji kolejnych transakcji. Omija ich tym samym stres i działanie po omacku.
 

 

Wstecz


 

 

Polecane oferty
Dom bliźniak na Sprzedaż Elbląg, ul. Moniuszki
Powierzchnia: 98.78 m2
Cena: 799 000 PLN
Mieszkanie na Sprzedaż Elbląg, ul. Trybunalska
Powierzchnia: 40 m2
Cena: 259 000 PLN
Mieszkanie na Sprzedaż Elbląg, ul. 12-go Lutego
Powierzchnia: 71.2 m2
Cena: 390 000 PLN
Jesteś gościem: 20166702
Dom mieszkanie Elbląg
 ::  Copyright © 2015 Biuro posrednictwa nieruchomosci  
CENTRUM
, Elbląg  :: 
Strony partnerskie
  :: Wykonanie   MBS Systems, Powered by: GaleoGrupa.pl
  ::